2019 Honour Roll: Award Winners

NRL TP M LOGO 01 STA JSY POS

A full run down of player awards from around each club, plus RLPA, state leagues and Dally M awards - as they come to hand.


Monday 2 September

Parramatta Eels

Ken Thornett Medal - Mitch Moses
Jack Gibson NRL Coaches' Award - Best Back - Clint Gutherson
Jack Gibson NRL Coaches' Award - Best Forward - Shaun Lane
Ray Price NRL Community Award - Nathan Brown
Eric Grothe NRL Rookie of the Year - Maika Sivo
Blue and Gold Army Player of the Year - Mitch Moses
Brett Kenny Jersey Flegg Coaches' Award - Bailey Biondi-Odo
Steve Ella Jersey Flegg Player of the Year Award - Vea Tapaatoutai
Geoff Gerard ISP Cup Coaches' Award - Greg Leleisiuao
Bob O'Reilly ISP Cup Player of the Year Award -  Andrew Davey
Michael Cronin Club Person of the Year - Craig Sultan


Sunday 8 September

Manly-Warringah Sea Eagles

NRL Roy Bull Medal Best & Fairest - Jake Trbojevic
NRL Players' Player Award - Joel Thompson
The Doug Daley Clubman of the Year - Glenn Moore
NRL Ken Arthurson Rookie of the Year - Reuben Garrick
Steve Menzies Medal - Play of the Year - Daly Cherry-Evans
Gordon Willoughby Medallion - Members' Voted Best Player - Jake Trbojevic 
NRL Leading Try Scorer Award - Reuben Garrick
NRL Leading Point Scorer Award - Reuben Garrick
Canterbury Cup Bob Batty Best and Fairest - Zach Dockar-Clay
Canterbury Cup Players' Player - Zach Dockar-Clay
Jake Trbojevic Junior Representative Player of the Year - Josh Schuster
Jersey Flegg Russ Bull Best and Fairest - Jacob Sykes
Jersey Flegg Players' Player Award - Keith Titmuss
SG Ball Cup Player of the Year - Josh Schuster
SG Ball Cup Players' Player - Josh Schuster
SG Ball Cup Coach's Award - Ben Trbojevic
Harold Matthews Cup Player of the Year - Daniel O'Donnell
Harold Matthews Cup Players' Player - Teddy Wilson
Harold Matthews Cup Coach's Award - Oscar Palin
25 Years Appreciation Award - Monique Carroll (Seabirds Director)


Monday 9 September

New South Wales Rugby League

Brad Fittler Medal (NSW Origin Player of the Year) - James Tedesco
Sydney Shield Player of the Year - Jake Horton (Moorebank)
Ron Massey Cup Player of the Year - Patrick Hollis (St Marys)
Jersey Flegg Cup Player of the Year - Charlie Staines (Penrith)
Harvey Norman Women's Premiership Player of the Year - Nita Maynard (North Sydney)
Canterbury Cup Player of the Year - Billy Brittain (South Sydney)
Junior Representative Referee of the Year - Luke Saldern
Grade Referee of the Year - Kieren Irons
True Blue Award - Josh Addo-Carr
Kari Indigenous Achievement Award - Jordan Wilson (West Belconnen)
NSWRL Gordon Lowrie Memorial Award - Damien Mackey (Balmain District JRL)
Ray Stellar Club Person of the Year - Ron Bottle (Wentworthville)
CABE NSW U16 State Player of the Year - Brandon Tumeth (Balmain)
Harvey Norman NSW U18 Women's State Player of the Year - Emily Curtain (Wests Tigers)
CABE NSW U18 State Player of the Year - Sione Fainu (Manly)
CABE NSW U20 State Player of the Year - Spencer Leniu (Penrith)
Harvey Norman NSW Women's State of Origin Player of the Year - Simaima Taufa (Mounties)
People's Choice Award - James Tedesco


Tuesday 10 September

Wests Tigers

NRL Player of the Year (Kelly-Barnes Award) - Luke Brooks
NRL Players' Player - Corey Thompson
Rookie of the Year - Thomas Mikaele
Life Membership - Beau Ryan, Chris Heighington & Peter Binet
Canterbury Cup Player of the Year - Watson Heleta
Canterbury Cup Players' Player - Watson Heleta
Jersey Flegg Cup Player of the Year - Felix Smith
Jersey Flegg Cup Players' Player - Curtis Wilson
Harvey Norman Women's Premiership Player of the Year - Najvada George
Harvey Norman Women's Premiership Players' Player - Botille Vette-Welsh


Thursday 12 September

Canterbury-Bankstown Bulldogs

Dr George Peponis Medal (NRL Player of the Year) - Will Hopoate
Hazem El Masri Jersey Flegg Player of the Year - Javvier Pitovao
Terry Lamb Canterbury Cup Premiership Player of the Year - Nu Brown
Harvey Norman NSW Women's Premiership Player of the Year - Mahinaarangi Rewi 
Steve Mortimer Rookie of the Year - Jayden Okunbor
Les Johns Bulldogs Clubman of the Year - Josh Jackson
Peter Warren Medal - Bulldogs Community Service - Adam Elliott
2019 Coaches Award - Jeremy Marshall-King
Karen Folkes Award - Danielle Towers


Friday 13 September

Gold Coast Titans

Paul Broughton Medal (NRL Player of the Year) - Moeaki Fotuaika
Members' MVP - Jai Arrow
Try of the Year - Phillip Sami
Rookie of the Year - Jai Whitbread
Preston Award - Michael Gordon
Coaches Award - Jai Arrow
Life Membership - Preston Campbell


Monday 16 September

Penrith Panthers

Merv Cartwright Medal (NRL Player of the Year) - James Fisher-Harris
2019 John Farragher Award for Courage and Determination: James Fisher-Harris
2019 Ben Alexander Rookie of the Year: Brian To'o
2019 Members Player of the Year: James Fisher-Harris
2019 Club Person of the Year: Kevin Kingston
2019 Canterbury Cup Player of the Year: Billy Burns
2019 Jersey Flegg Player of the Year: Charlie Staines
2019 OAK Plus Try of the Year: Wayde Egan
2019 Senior Education Award: Frank Winterstein
2019 Junior Education Award: Brendan Hands


Tuesday 17 September

Canberra Raiders

Mal Meninga Medal (NRL Player of the Year) - Josh Papali'i
Jersey Flegg Coaches Award - Kai O'Donnell
Jersey Flegg Player of the Year - Harley Smith-Shields
Gordon McLucas Junior Rep Player of the Year - Darby Medlyn
Geoff Caldwell Welfare and Education Award - Sam Williams
Fred Daly Club Person of the Year - Jarrod Croker
NRL Coaches Award - Dunamis Lui
NRL Rookies of the Year - Bailey Simonsson and Corey Horsburgh
Meninga Medal - Josh Papalii

Cronulla-Sutherland Sharks

Monty Porter Medal (NRL Player of the Year) - Chad Townsend
NRL Iron Men - Kurt Capewell, Matt Prior, Chad Townsend
Tackle of Year - Josh Morris (R24 v Raiders)
Try of the Year - Bronson Xerri (R13 v Eels)
Andrew Ettingshausen Club Person of the Year - Rob Willis
NRL Wellbeing and Education Excellence - Jayson Bukuya
Jersey Flegg Wellbeing and Education Excellence - Jack Boyling
Jersey Flegg Greg Pierce Players' Player - Monty Raper
Jersey Flegg Gavin Miller Player of the Year - Thomas Hazelton
Harvey Norman Women's Coaches Award - Ruan Sims
Harvey Norman Women's Player of the Year - Talei Holmes
Sharks Have Heart Community Award - Josh Dugan
Members' Player of the Year - Chad Townsend
Steve Rogers Rookie of the Year - Briton Nikora & Bronson Xerri
Tommy Bishop Players' Player - Chad Townsend


Wednesday 18 September

Newcastle Knights

Danny Buderus Medal (NRL Player of the Year) - Mitch Barnett
Rookie of the Year - Bradman Best
Club Person of the Year - Dr Peter McGeoch
Players Player of the Year - Mitchell Pearce
Gladiator of the Year - Mitch Barnett
nib Inspiring Moment - Mitch Pearce kisses the logo as the Knights beat the Roosters at home 
Community Player of the Year - Connor Watson
Jersey Flegg Players' Player - Mathew Croker
Jersey Flegg Player of the Year - Luke Huth
Canterbury Cup Players' Player - Jacob Saifiti
Canterbury Cup Player of the Year - Tex Hoy

North Queensland Cowboys

Paul Bowman Medal (NRL Player of the Year) - Jason Taumalolo
Club Person of the Year - Ben Hampton
Rookie of the Year - Shane Wright
Coach's Award - Francis Molo
Players' Player of the Year - Jordan McLean
Members' Player of the Year - Jason Taumalolo
Townsville Bulletin Fans' Choice 'Player of the Year Award' - Kyle Feldt


Monday 24 September

Warriors

Simon Mannering Medal (Vodafone NRL Player of the Year) - Roger Tuivasa-Sheck
Sir Peter Leitch Members of the Year: Dave and Lorraine McKee
Vodafone People's Choice Award: Roger Tuivasa-Sheck
Players' Player of the Year: Roger Tuivasa-Sheck
Canterbury Cup Team Man of the Year: Blake Ayshford
Vodafone NRL Rookie of the Year: Chanel Harris-Tavita
Club Person of the Year: Dan Floyd
Canterbury of NZ Clubman of the Year: Jazz Tevaga
Canterbury Cup Player of the Year: Adam Pompey
Vodafone NRL Player of the Year : Roger Tuivasa-Sheck (Simon Mannering Medal)


Friday 27 September

Queensland Rugby League Major Competitions

Petero Civoniceva Medal (Intrust Super Cup player of the year) - Jamal Fogarty (Burleigh)
Queensland Rugby League Grassroots Club of the Year - Atherton Rugby League Football Club
Queensland Rugby League Volunteer of the Year - Bevan Owens (Normanton Stingers)
Queensland Rugby League Women in League Achievement Award - Sharon Hickey (Pine Central Holy Spirit)
Pedro Gallagher Intrust Super Cup Rookie of the Year, presented by the Carbine Club - Tom Gilbert (Townsville Blackhawks)
Auswide Bank Mal Meninga Cup Player of the Year - Joshua James (Norths Devils) and Hamiso Tabuai-Fidow (Townsville Blackhawks)
Hastings Deering Colts Player of the Year - Tom McGrath (Northern Pride)
Harvey Norman Queensland Women's Representative Player of the Year - Annette Brander (Harvey Norman Queensland Maroons)
XXXX Queensland Men's Representative Player of the Year - Xavier Coates 
Intrust Super Cup Leading Points Scorer - Todd Murphy (Sunshine Coast Falcons) 270 points
Intrust Super Cup Leading Try Scorer - Jon Reuben (Sunshine Coast Falcons) and Matt Soper-Lawler (Souths Logan Magpies) - 23 tries
Intrust Super Cup Team of the Year, presented by Stage and Screen:
Fullback: Edene Gebbie - Wynnum Manly Seagulls
Winger: Jonathon Reuben - Sunshine Coast Falcons
Centre: Izaia Perese - Redcliffe Dolphins
Five-eighth: Pat Templeman - Wynnum Manly Seagulls
Halfback: Todd Murphy - Sunshine Coast Falcons
Prop: Jordan Grant - Redcliffe Dolphins
Hooker: Harry Grant  - Sunshine Coast Falcons
Second rower: Chris Lewis - Sunshine Coast Falcons
Lock: Tom Gilbert - Townsville Blackhawks
Intrust Super Cup Coach of the Year, presented by Stage and Screen - Eric Smith (Sunshine Coast Falcons)


Wednesday 2 October

Dally M Awards

2019 Dally M Player of the Year - James Tedesco

Click here for a full list of winners and a wrap of Dally M night.


Tuesday 8 October

Melbourne Storm

Player of the Year - Dale Finucane
Suzuki Members' Player of the Year - Cameron Smith
Best Forward of the Year - Cameron Smith
Best Back of the Year - Jahrome Hughes
Most Improved Player of the Year - Tui Kamikamica
Billy Slater Rookie of the Year - Ryan Papenhuyzen
Cooper Cronk Feeder Club Player of the Year - Harry Grant
Under 20s Darren Bell Medal - Trent Toelau
Try of the Year - Josh Addo-Carr

St George Illawarra Dragons

Dragons NRL Player of the Year - Cameron McInnes
Dragons NRLW Player of the Year - Jessica Sergis
Red V Members Player of the Year - Cameron McInnes
Geoff Selby Memorial Trophy - Cameron McInnes
Dragons' Immortals Trophy - Blake Lawrie
NRLW Coach's Award - Botille Vette-Welsh
Community Involvement Award - Corey Norman
Mark Coyne Trophy (career development) - Adam Clune
Paul McGregor Trophy (U20 Player of the Year) - Cody Ramsey
Canterbury Cup Player of the Year - Jackson Ford
Canterbury Cup Coach's Award - Lachlan Timm

Sydney Roosters

Jack Gibson Medal (NRL Player of the Year) - James Tedesco
Steggles Try of the Year - Joseph Manu
Members Player of the Year - James Tedesco
Roosters Our Community Award - James Tedesco
Harry Phipps Rising Star Award - Sam Verrills
Chris Sykes Award (Junior Rep Player of the Year) - Michael Abdow
Arthur Beetson Medal (Jersey Flegg Player of the Year) - Freddy Lussick
KARI NRL Women's Premiership Player of the Year - Tallisha Harden
James Mathews Clubman of the Year - Daniel Tupou


Friday 11 October

South Sydney Rabbitohs

George Piggins Medal (NRL Player of the Year) - Damien Cook
Jack Rayner Player's Player - Cameron Murray
Roy Asotasi Members' Choice - Cameron Murray
Bob McCarthy Clubman of the Year - Braidon Burns
John Sattler Rookie of the Year - Corey Allan
Burrow Appreciation Award (NRL) - John Sutton
Canterbury Cup Player of the Year - Billy Brittain
Canterbury Cup Players' Player - Billy Brittain
Jersey Flegg Cup Player of the Year - Blake Taaffe
Jersey Flegg Cup Players' Player - Ky Rodwell
Harvey Norman Women's Premiership Player of the Year - Karri Doyle
Harvey Norman Women's Premiership Players' Player - Kyla Gordon

Brisbane Broncos

Paul 'Porky' Morgan Medal (NRL Player of the Year) - Payne Haas
XXXX Men's Fan Player - Payne Haas
Wally Lewis Award (Play of the Year) - Jake Turpin (v Sharks R16)
Gary Balkin Award (Players' Player) - Payne Haas
Shane Webcke Award (Best Forward) - Matt Lodge
Allan Langer Award (Best Back) - Kotoni Staggs
Kevin Walters Award (Most Consistent) - Alex Glenn
Cyril Connell Award (Rookie of the Year) - Thomas Flegler & Patty Carrigan
XXXX Women's Fan Player - Amber Pilley
NRLW Best Back - Ali Brigginshaw
NRLW Best Forward - Millie Boyle
NRLW Players' Player - Rona Peters
NRLW Player of the Year - Ali Brigginshaw


Monday 14 October

Rugby League Player's Assocation

The Players' Champion (NRL Players' Player) - James Tedesco (Roosters)
The Players' Champion (NRLW Players' Player) - Jess Sergis (Dragons)
Indigenous & Pasifika Academic Excellence - Josh Addo-Carr (Storm) & Jayson Bukuya (Sharks)
Academic Players of the Year - Russell Packer (Wests Tigers) & Vanessa Foliaki (Roosters)
The Players' 13 Dream Team: James Tedesco, Maika Sivo, Latrell Mitchell, Will Hopoate, Daniel Tupou, Cameron Munster, Daly Cherry-Evans, Payne Haas, Cameron Smith, Josh Papali'i, John Bateman, Dale Finucane, Jake Trbojevic
Dennis Tutty Award - David Gower (Eels)
Rookie of the Year - Payne Haas (Broncos)